Jak wybrać właściwy fartuch do pracy ? Kilka słów o fartuszkach. 1

Fartuch to rodzaj ubrania roboczego, który zakłada się na wierzch by chronić się przed zabrudzeniami, lub innymi czynnikami w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. 

W dziejach ubrań jest od dawna, według niektórych źródeł pierwszą historyczną wzmianką o fartuchach były średniowieczne obrazy z 1300 r. Podobno do roku 1500 wyższe grupy społeczne nie nosiły fartuchów z uwagi na ich zastosowanie, kojarzone głównie z chłopstwem. Zmieniło się to wówczas, gdy fartuchy zaczęto szyć zgodnie z panującą wówczas modą. Fartuchy latami zmieniały się by uzyskać formę w jakiej teraz są używane. Nie zmieniła się natomiast ich przydatność, nadal służą nam w pracy i jako ozdoba. Noszone zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn na całym świecie.

Fartuchy, fartuszki, zapaski czy kitle. Wiele nazw jak i wiele zastosowań. W dzisiejszych czasach używane m.in. przez sklepikarzy, kucharzy, kelnerów, lekarzy, pielęgniarki, kosmetyczki, pracowników produkcji czy rzeźników. Patrząc na to jak odległe od siebie są przytoczone zawody, łatwo wywnioskować że rodzaje fartuchów bardzo się od siebie różnią. Fartuchy posiadają różne rozmiary, długości, kroje, różną odporność, gramaturę i kurczliwość. By znaleźć właściwy fartuch do swojej pracy musimy zadać sobie kilka pytań np:

  • Jaki rozmiar, krój i długość fartucha?

Komfort w pracy to podstawa dlatego ważne jest by fartuch dobrze na tobie leżał i zapewniał ci swobodne ruchy. 

  • Jaka gramatura i tkanina? 

W zależności od tego jaką pracę wykonujesz musisz ustalić jak gruba i trwała musi być tkanina. Jakość tkaniny to kolejny ważny aspekt.

  • Jaki typ zapięcia, wiązania i zakładania?

Fartuchy posiadają różne sposoby zakładania i różne rodzaje zapięć. Istotne jest to by te były wygodnie, ułatwiały ci pracę i nie przeszkadzały. Zwróć na to uwagę przy wyborze fartucha.

  • Jak ma wyglądać?

Zgodnie z twoją wizją. Dobrze by kolorystycznie fartuchy pasowały do wizerunku twojej firmy. Pamiętaj że dodatkowo możesz umieścić logo swojej działalności. Jest to dobry sposób by jeszcze bardziej podkreślić image przedsiębiorstwa.

 

Źródła:

  • Feedsack Secrets: Fashion from Hard Times by Gloria Nixon, published by Kansas City Star Books, c2010

Komentarze do wpisu (1)

21 czerwca 2018

Bardzo pomocny post, dziękuje. Pozdrawiam z trójmiasta.

Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Blog chmura tagów
Blog kategorie
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklepy internetowe AZ.pl